Ciekawostki z Derry PDF Drukuj Email
Leonardo da Vinci IVT - LdV 2012
A28LdV2012

Londonderry to miasto w Północnej Irlandii o bardzo bogatej historii. Skrywa także wiele ciekawostek, na przykład na temat samej nazwy miasta. Pierwotna nazwa tego miasta to Derry - nadal używana lokalnie - głównie przez katolików. W 1611 roku miasto zostało osiedlone przez protestantów z Londynu i przemianowano je na Londonderry. Ponadto miasto nazywane jest także Doire lub Doire Cholm Chille - głównie przez rdzennych mieszkańców, którzy znają język rodzimy. Od kilku lat wszystkie media używają nazw Derry i Londonderry na przemian. Także na autobusach i pociągach można zobaczyć np. w poniedziałek - "Derry" a we wtorek - "Londonderry". Wjeżdżając do miasta samochodem nie wiemy nawet czy już jesteśmy w jego granicach czy jeszcze nie, gdyż nie ma tablic informacyjnych. Były one nagminnie wyrywane przez ludzi, którym nie podobała się nazwa na nich zamieszczona, więc zrezygnowano z montowania ich na rogatkach miasta całkowicie. Wiele dzielnic jest oznaczonych malowanymi krawężnikami. Protestanci malują je w barwy flagi brytyjskiej tj. niebiesko-biało-czerwono.

01

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Czas teraz na bardzo istotny skrawek tejże bogatej historii Londonderry. 30 stycznia 1972 roku miała miejsce tzw. Krwawa Niedziela (ang. Bloody Sunday, irl. Domhnach na Fola), kiedy to żołnierze brytyjscy 1 Regimentu Spadochroniarzy zabili 14 uczestników pokojowego marszu protestacyjnego. Od tego czasu na murach budynków w dzielnicy, w której miała miejsce ta sytuacja, zostały malowane rysunki przedstawiające zaistniałe w przeszłości sytuacje.

02


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Londonderry leży nad rzeką Foyle, która, notabene, jest rzeką o najsilniejszym prądzie w całej Europie. Miasto podzielone jest na dwie części - Waterside oraz Cityside. Części miasta połączone są ze sobą przez trzy mosty, w tym znamienity most zwany Mostem Pokoju (ang. Peace Bridge), który to został stworzony, by pogodzić raz na zawsze zwaśnionych ze sobą przedstawicieli protestantów i katolików. Mosty, które łączą ze sobą Waterside i Cityside kryją też dość smutną historię. We wcześniejszych latach wiele ludzi popełniało samobójstwa skacząc z owych mostów wprost w odmęty Foyle River, która porywała ich w mgnieniu oka. Od 1993 do 2008 roku zagrożonych śmiercią było ponad 1000 osób. Rzeka Foyle, z racji posiadania tak silnego prądu, cieszyła się zawsze bardzo dużym zainteresowaniem przez kluby kajakarskie, którzy corocznie organizują spływ po niej.

03


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dawid Zatwarnicki