Konferencja Leonardo da Vinci VETPRO PDF Drukuj Email
Leonardo da Vinci VETPRO - VETPRO 2012
gif_projektB

Wczoraj, tj. 16 stycznia, odbyło się w naszej szkole tradycyjne spotkanie noworoczne połączone z konferencją podsumowującą projekt Leonardo da Vinci VETPRO. Wśród zaproszonych gości byli: p. John Mc Gowan – dyrektor NORTH WEST ACADEMY w DERRY w Irlandii Północnej, p. Adam Płonka – prezes Stowarzyszenia Inicjatyw Samorządowych w Radzionkowie, p. Joanna Kwiecień – dyrektor Powiatowego Zespołu Obsługi Finansowej Oświaty, p. Grażyna Maronna – kierownik Filii Młodzieżowego Domu Kultury w Radzionkowie. Ponadto na konferencję zostali zaproszeni przedstawiciele innych szkół zawodowych z powiatu Tarnogórskiego.

 

Spotkanie rozpoczęło się powitaniem gości przez p. Dyrektora Mariusza Srokę. Następnie w dwóch odsłonach zaprezentowała się  młodzież naszej szkoły. Najpierw uczestnicy projektu mobilności Leonardo da Vinci IVT odbywający praktyki zawodowe w Irlandii Północnej, w ramach programu „Uczenie się przez całe życie”, przedstawili zgromadzonym prezentację multimedialną zawierającą relację z pobytu. Jednym z programów sektorowych Unii Europejskiej „Uczenie się przez całe życie” był program Leonardo da Vinci VETPRO, w którym to udział wzięli nauczyciele zawodu, języków obcych oraz karda kierownicza z naszej szkoły. O realizacji tego programu uczestnicy spotkania mogli się również dowiedzieć z prezentacji opracowanej przez nauczycieli biorących udział w wyjeździe do Irlandii Północnej. W drugiej odsłonie nasi uczniowie przedstawili swoje rzemiosło artystyczne. Wystąpił szkolny kabaret, zespół Get Up oraz zespół „RO”. Wyjątkowym elementem spotkania było wręczenie uczestniczącym w wyjeździe nauczycielom dokumentów Europass Mobility. Następnie głos zabrał p. John Mc Gowan, dzieląc się swoimi wrażeniami z realizacji projektu, chwaląc współpracę z naszą szkołą oraz zachęcając młodzież do udziału w projektach. Pan Dyrektor Mariusz Sroka podsumował okres naszej pracy, przedstawiając najważniejsze wydarzenia związane z ZSTE w mijającym roku. Dziękujemy wszystkim za obecność i do zobaczenia za rok! Zapraszamy do GALERII(!)

Spotkanie noworoczne_2013__53

 

 
Projekt VETPRO 2012 PDF Drukuj Email
Leonardo da Vinci VETPRO - VETPRO 2012
A13ZSTEinfog

Na początku sierpnia grupa pracowników ZSTE wzięła udział w projekcie obejmującym Wymianę Doświadczeń VETPRO o tytule „Międzynarodowa wymiana doświadczeń w kształceniu zawodowym gwarancją europejskiego poziomu nauczania”. Projekt trwał dwa tygodnie i odbył się w Irlandii Północnej, w mieście Derry (Londonderry). Projekt obejmował:

 

- szkolenia dla nauczycieli przedmiotów zawodowych oraz kadry kierowniczej,

- udział w seminariach dotyczących: średnich szkół zawodowych, przyszłości absolwentów na rynku pracy, strategii nauczania,

- wizyty studyjne, warsztaty oraz kurs języka angielskiego.

Odbyły się również wycieczki do Giant’s Causeway oraz do Inishowen. Za monitorowanie przebiegu wymiany doświadczeń odpowiedzialna była akademia NWANorth West Academy. Zapraszamy do GALERII(!)

 
Projket VETPRO - podsumowanie cz.1 PDF Drukuj Email
Leonardo da Vinci VETPRO - VETPRO 2012
A31VETPRO

„Międzynarodowa wymiana doświadczeń w kształceniu zawodowym gwarancją europejskiego poziomu nauczania”. Już sam tytuł projektu stanowi pewnego rodzaju odpowiedź na ewentualne pytania odnoszące się do celu wyjazdu – wyjazdu, którego uczestnikami byli nauczyciele i kadra kierownicza Zespołu Szkół Techniczno-Ekonomicznych w Radzionkowie. Program Leonardo da Vinci VETPRO odbył się w sierpniu br. i obejmował dwutygodniowy pobyt w Derry (Londonderry). Jest to miasto położone nad rzeką Foyle i jest drugim co do wielkości miastem w Irlandii Północnej. Instytucją przyjmującą była North West Academy of English.

Głównym założeniem projektu było podniesienie jakości kształcenia zawodowego i zarządzania placówką oświatową. Stąd też w czasie dwutygodniowego pobytu beneficjenci mieli okazję odwiedzić placówki oświatowe o charakterze zawodowym oraz wziąć udział w szkoleniach związanych ze szkolnictwem zawodowym. Wymiana doświadczeń pozwoliła porównać pracę nauczycieli oraz kadry kierowniczej w Polsce i Irlandii Północnej. W przypadku nauczycieli ważna jest możliwość i umiejętność wykorzystania nowych technologii w procesie nauczania przedmiotów zawodowych. Zaprezentowane w trakcie warsztatów metody wykorzystania nowoczesnych multimediów i spora baza materiałów dostępnych dla nauczycieli w Irlandii, wzbudziła spory entuzjazm wśród słuchaczy. Nie znaczy to jednak, że tylko nowoczesna technika – której zastosowanie uczestnicy projektu mogli doświadczyć w trakcie odbytych wizyt studyjnych, może gwarantować właściwą jakość nauczania. Ważnym aspektem jest obserwacja postępów w całym procesie kształcenia – i to nie tylko kształcenia zawodowego. Nie sposób wymienić wszystkich wizyt, wykładów, warsztatów i szkoleń. Nie mniej jednak próba podkreślenia elastyczności, innowacyjnych strategii oraz technik stosowanych na lekcjach przedmiotów zawodowych uzmysławia, jak ważnym staje się użycie nowoczesnych rozwiązań technicznych na etapie nauczania teoretycznego, jak i praktycznego. Wszystkie „wykłady i pokazy” przeprowadzone były w języku angielskim. Odbyło się również spotkanie z burmistrzem Derry, na którym dowiedzieliśmy się o warunkach społecznych, kulturowych oraz bytowych - w samym mieście oraz Irlandii Północnej, o radościach i bolączkach życia codziennego. Beneficjenci mieli okazję uczestniczyć w kursie językowym organizowanym w siedzibie North West Academy, który został udokumentowany stosownym certyfikatem, określającym poziom biegłości językowej. Ponadto każdy z uczestników otrzyma dokument Europass Mobilty. Zapraszamy do GALERII(!)

 
Projket VETPRO - podsumowanie cz.2 PDF Drukuj Email
Leonardo da Vinci VETPRO - VETPRO 2012

A32VETPRO

Oprócz licznych zajęć projekt obfitował w szereg atrakcji. Wśród nich można wymienić wycieczkę do Giant’s Causeway (czyli „Grobla Olbrzyma”) nad północnym wybrzeżem Atlantyku. Jest to miejsce, które trafiło na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kolejną był wizyta w skansenie Doaght Famine Village, w którym znajdują się oryginalne XIX-wieczne narzędzia i domy mieszkańców. Nie można było również nie odwiedzić Belfastu. Piękne miasto, łączące tradycję i nowoczesność, zabytki i mnóstwo atrakcji turystycznych – wśród nich miejsce budowy Titanica. Zagospodarowana była każda wolna chwila. Wspólne kolacje, wizyty na kręgielni, gokardach, zwiedzanie miasta, zapoznanie z kulturą i muzyką irlandzką oraz mnóstwo innych atrakcji – nie sposób wszystkiego wymienić.

Podsumowując chciałoby się napisać, że to był wspaniały pobyt i ogromne doświadczenie. Jednak to zdanie nie jest w stanie oddać tak pozytywnych emocji, jakie wywarł udział w projekcie na jego uczestnikach. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji projektu. Szkoda, że to co dobre tak szybko się kończy.

W październiku na czterotygodniową praktykę zawodową wyjechało do Derry dwudziestu naszych uczniów. Cieszymy się, że kolejni uczniowie ZSTE w Radzionkowie dostali szansę wyjazdu.